Niemowlak na basenie, czyli od kiedy można zabrać dziecko na basen?

niemowlak-na-basen

Widok rodzica z niemowlakiem na basenie już nie budzi takich sensacji i kontrowersji jak kiedyś. Co więcej większość dzieci w wodzie czują się jak ryby. Wizyta na basenie z niemowlakiem dobrze zrobi zarówno Tobie jak i jemu. Kiedy odbyć pierwszą wizytę na pływalni ze swoim maluchem? Zapraszamy do lektury!

Nauka pływania dla niemowląt – kiedy pierwszy raz wybrać się na basen z maluchem?

Dla większości mam wyprawa na basen z maluchem w jego pierwszych miesiącach życia budzi lekki strach. Spokojnie – trzeba tylko odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty i wszystko będzie dobrze. Najlepiej pierwszą wizytę na basenie ze  swoją pociechą odbyć przed tym jak skończy 6-8 miesiąc życia. Dlaczego tak szybko? Twoje dziecko ma wtedy odpowiednią wagę i posiada aktywny system immunologiczny. Co więcej trzyma już sztywno główkę i mają również naturalny odruch wstrzymywania oddechu pod wodą. Ponadto, przez dziewięć miesięcy życia płodowego woda była dla niego naturalnym środowiskiem.

Basen dla niemowlaka – czy sobie na nim poradzi?

Do około 8. miesiąca życia dziecka utrzymuje się u niego naturalny odruch obronny, który polega na tym, że w momencie zanurzenia główki pod wodę nie otwiera ono ust, co zapobiega zachłyśnięciu. Zanim on zaniknie warto zabrać je na zajęcia na basenie. Najlepiej zrobić to około. 3 miesiąca życia.

Zanim jednak zabierzesz na basen swoje maleństwo oswój je najpierw z wodą w wannie podczas kąpieli w domu. Dobrym pomysłem będzie wspólna kąpiel i podczas niej się z nim pobawić. Aktywność w wodzie na basenie jest dobrym sposobem na spędzanie czasu zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

Niemowlę na basenie, czyli o czym musisz pamiętać zabierając dziecko na pływalnię

Chcesz zabrać dziecko na basen w pierwszych miesiącach życia maluszka? Musisz wiedzieć co ze sobą zabrać! Przygotuj się na to, że torba na basen będzie dosyć duża. Co się musi w niej znaleźć? Wybierając się na basen z małym dzieckiem warto zabrać:

  • ręcznik z kapturkiem,
  • komplet dodatkowych ubrań, na wypadek gdyby coś spadło na wilgotną podłogę w przebieralni,
  • pieluszkę wodoodporną,
  • mydełko dziecka, które pomoże zmyć chlor z ciała małego pływaka,
  • balsam, oliwka lub krem,
  • zwykłe pieluszki,
  • przekąski i picie – po spędzonym czasie na basenie dziecko dziecko może być głodne,
  • gumową zabawkę.

Pierwszy raz na basenie z niemowlakiem – od czego zacząć jego przygodę z basenem?

Należy pamiętać o tym, aby nie wychodzić z domu od razu po posiłku. Dobrze jest nie karmić dziecka na godzinę przed wejściem na pływalnię. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której karmimy piersią. 

Na zajęcia należy przyjść co najmniej 15 minut wcześniej, żeby mieć czas na przygotowanie się bez pośpiechu. Zanim zanurzycie się w wodzie umyj niemowlę pod prysznicem i nie stosuj do tego żadnych kremów. W tym momencie zaczyna się oswajanie dziecka z otoczeniem. Trzymaj je na ramionach i mów do niego spokojnym głosem. Unikaj również większych grup osób.

Z przebieralni wynieś dziecko otulone ręcznikiem i zdejmij go tuż przed wejściem do wody. Pamiętaj o spokoju i dobrym nastawieniu – Ty również masz się cieszyć korzystaniem z basenu, a nawet relaksować razem z maluszkiem. 

Na początku pobytu w wodzie na basenie możesz podskakiwać z dzieckiem trzymając go na rękach, stopniowo zanurzając się coraz głębiej i delikatnie pryskając wodą na jego buzię. Gdy zauważysz, że śmiało ono pluska nóżkami i rączkami możesz dać mu więcej swobody i zorganizować zabawy w wodzie. Uważnie przyglądaj się swojemu maluszkowi i zwróć uwagę na to, czy może czegoś się boi.

Zaleca się, aby podczas pierwszego razu na pływalni z małym dzieckiem wejść dwa razy do wody na około pięć minut. Dziecko nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż 30 minut. Pierwsze razy powinniście zorganizować sami, aby oswoić dziecko z wodą w basenie, a dopiero potem zapisać je na zorganizowane zajęcia.

Zanim jednak pójdziesz z dzieckiem na basen warto skonsultować się z pediatrą, dzięki czemu upewnisz się, że maleństwo jest gotowe na rozpoczęcie przygody. Lekarz również wykluczy wszelkie przeciwwskazania, czyli różne choroby, jak np. refluks żołądkowo-przełykowy.

Co zrobić po wyjściu z wody?

Wilgotne ciało niemowlaka szybko traci ciepło, dlatego powinnaś zwrócić uwagę na to, aby przebywał on cały czas zanurzony w wodzie, a po wyjściu z niej natychmiast otul go ręczniczkiem. Następnie otulonego zanieś pod prysznic, umyj i dokładnie osusz. Woda na basenie wysusza skórę niemowlaka. Z tego powodu przyda się tu oliwka lub krem. Zanim wyjdziecie z pływalni na dwór upewnij się, ze dziecko ma suche włoski i jest odpowiednio ubrany.

Szkoła pływania Sport Trips

Zapisując swoje dziecko do naszej szkoły pływania trafia one pod czujne oko doświadczonego i profesjonalnego instruktora pływania /ratownika WOPR. Nasz zespół składa się z miłośników sportów wodnych, takich jak pływanie, kajakarstwo czy windsurfing. Posiadamy ponad 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z dziećmi w każdym wieku.

Zapisz swoje dziecko na lekcję pływania w naszej szkole poprzez wypełnienie formularza lub: